Kelebekler Vadisi’nde vakit geçirebileceğiniz pek çok mekan var…

Kelebekler Vadisi'nin şelalesi
Kelebekler Vadisi’nin şelalesi

Şelale
Vadi’nin ortasından geçen patikanın üzerinden ilerleyerek, kelebeklerin yuvası olan şelaleye ulaşabilirsiniz. Birbirine yaklaşan ve gölgesi güneşi perdeleyen Vadi duvarlarının arasından, yemyeşil ağaçlar ve yüksek bitkilerle sarılı olarak, iki duvarın birleştiği ve taşların olağanüstü şekiller yarattığı bu noktaya varırsınız. Yol üzerinde kümelenmiş kaplan kelebeklerini görebilirsiniz. Her adımda şelalenin çağıltısı başka bir akustikle ve gittikçe güçlenerek sizi büyüler. Burada yüksek sesler çıkarmak kelebeklere zarar verir. Kaynağı Faralya Köyü’nde olan bu şelalenin üst kısımlarına tırmanış yapmak tehlikelidir.

 

 

 

Taş Ev
Taş Ev

 

Taş Ev

Vadi’nin üzerindeki iki taş yapıdan biri olan Taş Ev, şelale ve köy yolunun üstünde, ziyaretçiler için bir vaha  gibidir. Taş Ev’in çevresinde, sanat çalışmaları ve atölyeler düzenlenir; gün içinde ağaçların altında sedirlere uzanarak kitap okuyabilir, el yapımı yiyecek ve içecekleri deneyebilir, akşamüstleri buradan inanılmaz günbatımını izleyebilirsiniz. Geceleri perdeden yansıtılan sinemada seçilmiş filmleri izleyebilir veya düzenlenen partilere katılıp, ateş çevresinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Taş Ev, ayrıca okul projesinin de merkezi konumundadır.

 

 

Balıkçı Barınağı

Kumsalın sonunda geçen yıl itibariyle kurulmuş olan Balıkçı  Barınağı, işin ustaları tarafından özel olarak hazırlanan taze deniz ürünlerinin yanında, alkollü ve alkolsüz içecek servisi yapmaktadır. Vadi manzarasına karşı balık keyfi yapmak için günboyu Balıkçı Barınağı’na uğrayabilirsiniz. Mayıs itibariyle hizmete geçecek Balıkçı Barınağı’dan, yatlara özel çeşitli hizmet ve destekler (su gibi) verilecektir.

 

Vadi'de dalış okulu da var
Vadi’de dalış okulu da var

Dalış Okulu

Yaklaşık 10 yıldır değişen işletmelerle hizmet veren  Dalış Okulu ile, Vadi açıklarındaki sualtı kaya oluşumlarını ve Akdeniz’e özgü sualtı yaşamını görebilirsiniz. Eğitim almak ya da keşif ve ileri dalışlar yapmak üzere, tüm dalış tutkunlarını Vadi’ye bekliyoruz. (Haziran itibariyle hizmet vermektedir.)

 

 

Restoran/ Kafe

Bu yıl snack bar’ı da bünyesine dahil eden Restoran, Kelebekler Vadisi’nin kahvaltı  ve akşam yemeği servisinin yapıldığı yerdir. Gün ve gece boyu farklı damaklara hitap eden yemek ve sıcak- soğuk içki servisiyle, vadide en çok zaman geçireceğiniz yerlerden biri olacak. İki çardağı, hamakları ve asma yapraklarıyla gölegelendirilmiş lokanta alanı ile günboyu huzurlu vakit geçireceğiniz, akşamları ise Vadi’deki diğer konuklarla eğlenebileceğiniz Restoran, 20 Nisan’dan itibaren tam kapasite hizmet vermeye başlayacaktır.
Meyve Suyu Standı / Mini-market: Günboyu taze meyvelerle hazırlanmış ferahlatıcı meyve sularından deneyebilirsiniz. Ayrıca gündelik ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz bir mini-market de bu standda bulunmaktadır.

Vadi'de tüketilen meyve ve sebzelerin çoğu Vadi'nin tarlalarında yetişiyor ve elbette organik
Vadi’de tüketilen meyve ve sebzelerin çoğu Vadi’nin tarlalarında yetişiyor ve elbette organik

Günübirlik ziyaretçiler ve Yatlar

Kelebekler Vadisi’ndeki farklı mekanlardan günübirlik ve yatla koya gelmiş ziyaretçilerimiz de faydalanabilirler. Ancak Şelale geçişi ücrete tabidir ve günübirlik ziyaretçiler, paket programa dahil kahvaltı ve öğle yemeği imkanlarından faydalanamazlar. Günübirlik ziyaretçilerimizin ve yat sahiplerinin Vadi, deniz temizliği ve çöp hususlarında konulan kurallara riayet etmelerini önemle rica ederiz.

Leave a Response