Haberler

Masmavi Bir Masal: Kelebekler Vadisi

The Butterfly Valey in the city of Oludeniz/Fethiye in western Turkey. You can only reach this valey by boat.The Butterfly Valey in the city of Oludeniz/Fethiye in western Turkey. You can only reach this valey by boat.

Garenta Sitesin’de hakkımızda yayınlanmış 28 Mart 2018 tarihli haber;
Bağlantı : https://www.garenta.com.tr/blog/masmavi-bir-masal-kelebekler-vadisi/

Yeşil ve mavinin buluştuğu, doğanın kucağına kendinizi atacağınız, bakir kalmayı başarmış, cennetten bir köşe… Tatil köyü tanıtımlarında sıkça duyduğumuz ve duymaktan öylesine sıkıldığımız bu cümleler keşke klişe olmasaydı ve biz de Kelebekler Vadisi’ni size bu şekilde anlatsaydık. Çünkü bu kelimeler tam olarak Kelebekler Vadisi’ne ait.
Ancak siz klişeden uzak, keşfetmeyi seven gezginlere Fethiye Kelebekler Vadisi’ni şu şekilde de anlatabiliriz: Fethiye’nin Faralya Köyü’nde yüksek tepelerin arasında kalarak kendini korumuş muhteşem bir doğa güzelliği burası. 1987 yılında Faralya köylülerinden satın alınarak oluşturulan Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından korunmuş olan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995’te 1. derecede doğal sit alanı olarak ilan edildi. Böylece burası imara kapandı. Yani burası için “kendini korumuş doğal bir alan” cümlesi son derece sağlam temellere dayanıyor.

350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan vadi ismini, barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alıyor. (Özellikle kaplan kelebeği çok meşhur.) 50 metre yükseklikten dökülen şelale, vadinin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz’e ulaşıyor. Tüm bu özellikleri ve bozulmamış doğasıyla Faralya Kelebekler Vadisi, doğaseverlerin ve sadece huzur isteyenlerin eşsiz yaz rotası oluyor.

Kelebekler Vadisi’nde Bizi Neler Bekliyor?
İlk cevabımız muhteşem bir doğa olacak. Sert kayalıkların arasındaki masmavi deniz, sizi hiç bırakmayacak bir yeşillik ve sessizlik. Burada denize girebiliyorsunuz. Deniz son derece temiz ve sakin. Yalnız incecik kumlardan bahsedemeyeceğiz. Zemin kayalık olduğundan yosunlanmış kayalıklara dikkat. Kelebekler Vadisi’nde koy turları oldukça meşhur. Şövalye Adası, Samanlık, Hillside, Akvaryum, Dalyan, Kızılada ve Çalış Plajı’nı kapsayan pek çok tura katılabilirsiniz.
Kelebekler Vadisi, trekking ve tırmanış için de oldukça uygun. Macerasever bünyeler bu zorlu tırmanış imkanlarına bayılıyor. Vadinin içlerine doğru karşınıza çıkacak patikayı 900 metre takip ettikten sonra 100 metrelik yamaç tırmanışını da tamamlayabilirsiniz.
Kelebekler Vadisi’nin iç kısımlarına girip mutlaka kelebekleri görmelisiniz. Yürüyüşünüz boyunca size kelebekler eşlik edecek. Yalnız gürültü yapmamanızda fayda var. Fazla gürültüden rahatsız olan kelebekler davranış bozukluğuna maruz kalıp ölebilirler. Gürültü yapmamanız için sürekli karşılaşacağınız tabelalar bu kuralı size hatırlatacaktır.
Burada yeme içme durumu için en iyi fikir Faralya Köyü’ne geçmek. Orada bulunan muhteşem kahvaltıcılara mutlaka uğrayın deriz.

Kelebekler Vadisi’nde Kamp

Butterfly valley, Oludeniz, Fethiye, Turkey middle – east

Kelebekler Vadisi’nde konaklamak için kamp alanına uğramalısınız. Vadide bir kamp işletmesi bulunuyor. Bu kamp alanında çadırda kalabilir ya da bungalov evleri tercih edebilirsiniz. Çadırlar oldukça küçük. Eğer daha büyük bir çadırda kalmak isterseniz kendi çadırınızı da yanınızda götürebiliyorsunuz. Eğer çadırda kalacaksanız vadinin zemininin taşlık olduğunu ve birkaç mata ihtiyaç duyacağınızı söylemeliyiz. Kamp alanında elektrik, su, duş ve tuvalet bulunuyor. 500 kişi kapasiteli, açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği servisi yapan bir restoran da mevcut. Yeme-içme masrafları da kamp ücretine dahil ki bu harika bir uygulama. Kelebekler Vadisi kamp ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir?
“Kelebekler Vadisi nerede?” sorusunun kafanızda canlanması çok normal. Bu yüzden bir yol tarifi vermekte yarar var. Eğer Muğla’da araç kiralama işlemi yapmak isterseniz Dalaman Havalimanı’nda araç kiralama işlemi mantıklı olacaktır. Kara yolu ile önce Ölüdeniz’e ulaşmalı, ölüdeniz plajından da Kelebekler Vadisi servis teknesine binmeniz gerekiyor. Tekneye binmeden önce sizi ücretler konusunda uyaralım. Biletler teknede satılıyor. Tekne biletlerini dışarıdaki herhangi birinden almamaya dikkat edin. Tekne servis saatleri dışında vadiye gitmek isterseniz farklı bir ücret tarifesi karşılığında zodyak bot ile özel servis isteyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Facebook Messenger