Haberler

Kelebekler Vadisi Türkiye

Slow Travel Guide
Bağlantı :Kelebekler Vadisi Türkiye

Kelebekler Vadisi’ni duymuş muydunuz? Ölüdeniz’e çok yakındır ve Fethiye bölgesini gezenler arasında en popüler öz-çekim noktasıdır. Bunun nedeni de çok açıktır; Kelebekler Vadisi, dilinizin tutulmasına yol açacak kadar olağanüstü bir doğa şaheseridir. Vadi, 350 metreye kadar yükselen sarp kayalıklarla çevrili bir kumsalı olan yemyeşil bir vahadır. Vadinin sonunda, Akdeniz’e kadar ulaşan küçük bir akarsu oluşturan bir şelale vardır. Şimdi dikkat, bu bir ‘sürpriz bozucu bilgi’ uyarısı; vadinin adı gerçekten de orada yaşayan çok sayıdaki kelebeklerden geliyor!

Soru şu: Kelebekler Vadisine nasıl gidilir?
Kelebekler Vadisi: Dünyayla Bağlantısız, Cennetten Bir Köşe
Kelebekler Vadisi’ne gitmek için en iyi yolun yukarıdaki Faralya köyünden geçmek olduğunu düşünen pek çok gezgin aslında yanılır. Gerçi yukarı çıktığınızda muhteşem bir manzara ile ödüllendirilirsiniz, ama oradan vadiye rahat bir giriş yapamazsınız ve ayrıca orada bir oto park mevcut değildir. Daha önce, insanlar vadiye ve deniz kıyısına ulaşmak için yukarıdan aşağı yürürlerdi, ama birkaç ölümcül kazadan sonra yetkililer yürüyerek inmenin tehlikesiyle ilgili uyaran ve hatta men edici levhalar koydular.
Başlangıçta niyetimiz sizlere Kelebekler Vadisi’ne hem yürüyerek hem de tekneyle nasıl ulaşabileceğinizi anlatmaktı. Ancak vadiye konulan uyarı ve yasaklama levhaları açıkça tehlike olduğuna işaret ettiği için, bu gönderide Kelebekler Vadisi’ne güvenli bir şekilde nasıl ulaşabileceğinizi anlatmakla yetineceğiz.

Ölüdeniz’den Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir
Eğer Faralya’da kalıyorsanız oradan Ölüdeniz’e dolmuşla gidebilirsiniz. Yüksek sezonda (Mayıs-Ekim) Kabak’tan her gün 08:30-20:30 arası saatte bir (iş saatlerinde her yarım saatte bir) otobüs işliyor. Hazır oradayken yukarıdan izleyebileceğiniz manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın. Pişman olmazsınız!
Fethiye’de ya da bölgede başka bir yerde kalıyorsanız, günün hemen her saatinde Ölüdeniz’e giden düzenli otobüsler olduğunu görürsünüz.
Ölüdeniz’e vardıktan sonra nerede ineceğiniz konusunda telaşlanmayın, çünkü deniz tarafında her zaman bağlantılı bir dolmuş durağı bulunur. Otobüsten ineceğiniz yer de orasıdır.
Üzerinde ‘Kelebekler Vadisi – Ring servisi’ yazan tekneyi kollayın. Ölüdeniz’den ilki sabah 11’de olmak üzere 14:00 ve 18:00’de her gün beş tekne kalkar ve yolculuk yarım saat sürer.
Biletinizi teknede alabilirsiniz; ücret 2020’da gidiş dönüş kişi başı 50 TL’ydi.
Vadiden dönüşte, saat 17:00’de kalkan son tekneyi kaçırmamaya çalışın; kaçırırsanız, size en az 250 TL’ye patlayacak olan bir deniz taksisi çağırmak zorunda kalırsınız.

Kelebekler Vadisi Neler Vadediyor?
Kelebekler Vadisi’nin cazibesinin birden fazla kaynağı var! Kısmen bakir olan bu vadinin korunmasına, teorik olarak buraya yalnızca tekne ile ulaşılabilmesi gerçeği yardımcı oluyor. Burada bayağı geniş bir kamp kurma alanı ile bir kafe ve restorandan oluşan tesislerin varlığı nedeniyle ‘kısmen bakir’ dedik. Tabi bunun iyi yanı da burada yokluk çekmeden sakin ve güzel bir gün geçirebilmenizdir.
Vadi, ağaçların ya da asma çardaklarının gölgesinde, denizden gelen esintiyle ferahladığınız şahane bir yer! Yönetim, bölge ile çevresini korumak için kayda değer bir çaba sarf ediyor. Ancak yine de her gün Ölüdeniz’den kalkan korsan görünümlü parti teknelerinin uğrak yeri olduğu için vadi zaman zaman kalabalık turist akınlarına da maruz kalıyor. Burada kısa süre kaldıkları halde bu durum oldukça rahatsızlık verici olabiliyor. Bunun dışında Kelebekler Vadisi, özellikle de sezon dışı tarihlerde son derece sakin ve huzurlu bir yer.

Kelebekler Orada mı?
Bazen gezginler burada kelebek olmadığı gerekçesiyle yakınırlar. Emin olun, 80’in üzerinde kelebek türü halen orada yaşamaktadır. Onları görememenizin tek nedeni, bölgeye ya çok erken ya da çok geç gitmiş olmanızdır (kelebeklerin görülebilmesi için en doğru zaman Haziran ayıdır); ya da kalabalık bir grup olarak rahatsız edici ve gürültülü bir şekilde giriş yapmış olabilirsiniz. Mayıs ayında gittiğimizde en az 50 kelebek gördük. Ayrıca, kelebekler çoğunlukla vadinin derinlerinde, şelalenin olduğu yerde bulunuyorlar. Ne yazık ki Kelebekler Vadisi’ni günlük tur ile gezmiyorsanız, vadinin bu bölümüne geçmek için küçük bir giriş ücreti ödemeniz gerekiyor.
Buna değer mi? Bu, sizin beklentilerinize ve o sırada o kısmı kaç kişinin ziyaret etmekte olduğuna bağlıdır. Bu yol, şelalenin de bulunduğu vadinin sonuna giden, küçük bir patikadır. Eğer yürürken ıslak taşların üzerinde kaymadan şelaleyi yakından görmek istiyorsanız, yere tokyolardan daha sağlam basabileceğiniz, suya dayanıklı ayakkabılar giymeyi ihmal etmeyin. Şelaleye çıkarken sizi pek düzgün bir yol beklemiyor; hatta son bölüm bir ölçüde tırmanış gerektiriyor.
Şelaleden söz etmişken, Kabak’ta da şelale görmeye gidebileceğinizi hatırlatalım. Ama bize soracak olursanız, Kelebekler Vadisi’nin cazibesi kumsalından ve özellikle de hemen arkasındaki yemyeşil alandan kaynaklanır. Buna bir de diğer yerlerle bağlantısının olmadığı eklendiğinde vadi, sıcak günlerin gölgelik bir dinlenme yeri olarak öne çıkar!

Faralya ve Kelebekler Vadisi Gezileri için Gerekli Bilgiler
Sezon içinde Faralya’ya toplu taşımacılık vardır. Kış aylarında ise sadece üç otobüs çalışır. Dolayısıyla, gezi planınızı önceden yapmalısınız. Bu bölgede daha farklı etkinlikler peşindeyseniz, gidilecek yerler ve kalınacak mekânlar için haritamızı kullanabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’ni gezerken, özellikle de doğada huzurlu bir tatil amaçlanıyorsa zamanlamanın çok önemli olduğu unutulmamalı. Örneğin, korsan görünümlü günlük tur tekneleriyle bir ada turuna katılmak apayrı bir deneyimdir. Vadi’nin adına karşın Haziran ayı dışında burada pek fazla kelebek görülmez. Ancak, sezon dışında güzel bir günde otobüse atlayıp buraya giderseniz, sosyal medyada fazla tanınmadan önce hâlâ bu küçük çaplı huzur cennetinin tadını çıkarabilirsiniz.
Bunların dışında vadiden dönerken son otobüsü kaçırmamaya çalışın ve etrafta rahatça dolaşabilmek için uygun ayakkabılar giymiş olmaya dikkat edin.
Bizim gibi bilinmeyen yerleri keşfetmeye meraklıysanız, Kalabantia’yı veya Kabak’ın gizli şelalelerini önerebiliriz. İnanın çok memnun kalacaksınız! Aynı şekilde, hatta belki de daha çarpıcı görüntüler için ise Babadağ’ı zirvesine çıkmalısınız…

Yorum Bırakın

Facebook Messenger