Haberler

Kelebekler Vadisi – Muğla’nın Saklı Cenneti

Sabah Gazetesi 17.7.2018 tarihli Seyahat Haberleri’nden
Bağlantı :Kelebekler Vadisi – Muğla’nın saklı cenneti

Ülkemiz; doğası, tarihi ve kültürel özellikleriyle turist akınına uğrayan bir coğrafya. Doğusu, Batısı, Kuzeyi, Güneyi birer cennet! Bu cennetlerden biri de Muğla’daki Kelebekler Vadisi. Kaplan kelebeklerinin havadaki muhteşem dansı ve her şeyden uzakta doğa ile iç içe bir yer olan Kelebekler Vadisi, eşsiz bir manzaraya sahip. Peki Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir? Kelebekler Vadisi hakkında merak ettiğiniz her şey bu haberde…
100’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan Muğla’nın cenneti Kelebekler Vadisi’ne gidekseniz, doğanın muhteşem güzelliğine tanık olacaksınız.

Kelebekler Vadisi
Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlayıp Antalya’ya kadar uzanan yaklaşık 500 kilometre uzunluğundaki ünlü Likya Yolu üzerinde bulunan 86.000 kilometrekare alan üzerine yayılmış Kelebekler Vadisi el değmemiş eşsiz güzellikleri ile her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.
Kelebekler Vadisi aralarında endemik turuncu, siyah ve beyaz kaplan kelebeği de bulunan 100’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapıyor.
1981 yılında Anadolu Turizm Geliştirme Kooperatifi, Faralya’da yaşayan köylülerden Kelebekler Vadisi’ni satın almış ve 1984 yılında Kelebekler Vadisi bölge turizmine kazandırılmıştır. Kelebekler Vadisi 1995 yılında 1. derecede doğal sit alanı ilan edilmiş ve her türlü olası yapılaşmaya tamamen kapatılmıştır.
Kelebekler Vadisi’nde zeytin, nar, limon, portakal, üzüm, ceviz, şeftali, kayısı, hurma, zakkum ve defne ağaçları yetişmektedir.
Faralya mahallesinden doğan akarsu yaklaşık 50 metre yükseklikteki şelaleden akar ve Kelebekler Vadisi’nden geçerek Akdeniz’e ulaşıyor. Kelebekler Vadisi yalnızca 1 Mart ve 1 Kasım tarihleri arasında turizme açıktır. Kelebekler Vadisi’nde bulunan işletmenin bilgisi dışında vadiye ulaşım ve vadide konaklama mümkün değildir.
350 metre yüksekliğinde kanyonun içerisinde bulunan Kelebekler Vadisi’ne ulaşım yalnızca deniz yolu ile sağlanıyor
Kelebekler Vadisi’ne ulaşım yalnızca Fethiye, Ölüdeniz üzerinden sağlanmaktadır. Ölüdeniz’de günde 3 defa servis yapan yolcu tekneleri ya da zodyaklarla Kelebekler Vadisi’ne ulaşmak mümkündür.

Yorum Bırakın

Facebook Messenger