Haberler

Kelebekler Vadisi Gezilecek Yerler: Kelebek Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir? İşte Benzersiz Atmosfer…

Sözcü Gazetesi 20 Nisan 2018
Bağlantı

Medeniyetle bağınızı koparttığınız büyülü bir atmosfer Kelebekler Vadisi. Türlü türlü endemik bitkilerin süslediği, kaplan kelebeklerinin görsel dansı ve de metrelerce yüksekten dökülen şelaleriyle Kelebekler Vadisi’nde neler yapılır? Kelebekler Vadis’ne nasıl gidilir? Hepsinin cevabı burada…

Belceğiz Körfezi’nin doğu kıyısını süsleyen Kelebekler Vadisi, derin bir kanyonun ucundaki 250 metrelik çakıllı kumsalıyla doğa severlerin buluşma noktası. Yılın 12 ayı ziyaret edilen koy 1995 yılında birinci dereceden SİT alanı ilan edilerek her türlü yapılaşmaya kapatıldı. Kumsalda yer alan küçük bir restoran dışında koyda herhangi bir işletme yok. Medeniyetin izlerinin neredeyse tamamen silindiği Kelebekler Vadisi’nde çadır veya ağaç evlerde konaklama yapılabiliyor. Babadağ’ın (Antik adı Kragos) eteklerindeki Devrent Boğazı’ndan doğan Sarp Deresi’nin yardığı V şeklindeki 1500 metre uzunluğundaki bu coğrafi oluşum, 350 metrelik kaya duvarlarıyla vahşi bir görünüme sahip.

Kelebekler  Vadisi
Muğla ili Fethiye İlçesi Ölüdeniz beldesine 13 kilometre uzaklıktaki bu hazineye, Ölüdeniz’den günde 3 sefer yapan teknelerle ulaşmak mümkün.


Kelebekler  Vadisi Şelaleri

Karstik dik duvarların ortasındaki düzlükte yetişen endemik bitkileri, mayıs ve ekim aylarında ortalığı şenlendiren kaplan kelebekleri ve yosunlu kayalar arasından süzülen şelaleleriyle Kelebekler Vadisi benzersiz bir coğrafya. Plajın hemen arkasından başlayan yürüyüş güzergahlarıyla konuklarını iki farklı noktaya götürüyor. Vadinin solundan ilerleyen patikayı izleyenler yirmi dakikalık yürüyüşle birinci şelaleye ardından on dakikalık bir yürüyüşle biraz zor bir tırmanışla elli metreden dökülen ikinci şelaleye ulaşıyor. Sağdaki patikayı takip edenler ise iplerin de yardımıyla adrenalin dolu bir tırmanışın ardından yarım saatte Fralya köyüne varıyor. Köyün sonunda yer alan kayalık platformdan Kelebekler Vadisi’ni seyretmek de büyük bir keyif.

Yorum Bırakın

Facebook Messenger